Pages

Wednesday, September 21, 2016

SUVI LÄBI

Täna on selle suve viimane päev ja ilm ilus, päikesepaisteline +15C sooja.
Rodode sügisvärv
Aias käib endiselt veel lausa suvine õitsemine-roosid hortensiad on veel täis hoos.Mõni roos sätib juba kolmandale õitsemisringile.Kuiv on,paistab,et kui sajab siis pidevalt ja kui kuiv, siis ikka pikemalt.Kastnud ei ole,sest öine niiskus peaks olukorda leevendama.
Aia sain korda ja talveõunadki keldrisse.Ronisin mööda puid nagu teismeline -õunad korvi ja keldri ja nii ikka üle poole päeva.Ja tulemus oligi käes,korralik kaelanärvi põletik.Peab ikka passi vaatama,kui ise aru ei saa!Nii ma siis poolhaigena ei saanud ka suurest Haldja avamispeost ja järgnevast tiigitalgutest eemal jääda.Talgutel kahjuks endast 100%anda ei saanud,aga kergematele töödele panin ikka käed külge.Oli igati tore pühapäev sõprade seltsis.
Tänaseks olen juba enam vähem ordnungis,kael veel natuke kange ja päris üles veel hästi vaadata ei saa,aga eks homsest algab teises kliimavöötmes järelravi!

kuju avamine
Waddi tiigitalgute lõpptulemus
Kodused olemised
Mõned roosid alustavad juba kolmanda õitsemisega

Hortensiate õitemeri

All salaaias,ees vanemad,aga taga väikesed õitsejad eelmise ja selle aasta istuus


Kivilas on mägisibulad juba tükk aega sügisvärvis,panin siia Pacific Blazing Stari ja Queen Elisabethi maikuu ja septembrikuu värvi võrdluseks.On ühed imelised värvimuutjad!
Ülemisel on maikuu värv,alumisel septembrikuu sügisvärv.Järgmine aasta püüan suuremad värvimuutjad ka ühele pildile paigutada.Vahepeal on ka vahva veel erinevaid värvivarjundeid jälgida enne kui sügisvärv võimust võtab.


Pacific Blazing Star-
Queen Elisabeth
Siin S.Beta oma väga viletsa paljunemisega.Aasta talvitunud ja ainult üks pojake,teist nii aeglaselt paljunejat mul ei olegi
S.Elf
S.Chamelon
Merikese käest saadud Rosulaaria teeb usinalt poegi
Juulis tellitud Orostachys spinosa- mägitähk(liik)pojad jagasin ära
Orostachys spinosa "Red From"-tundub ka et sügisvärv on rohekas
Sedum glaucophyllum .suvel Kristiinest ostetud
Sedum cauticolum "Lidakense"
Eks kivilas ikka ka kaktused mis talvel ellu jäid-O. fragilis"Smithwick" 

Thursday, September 15, 2016

KORRALIK VÕRGUTAMINE

September on siiani olnud lausa võrratu-päevased temperatuurid +20C juures,kuigi ööd on muutunud
jahedamaks.Päikest on rohkem,kui terves juulikuus kokku.Hommikused udud annavad lootust ka ilusale oktoobrikuule.Vähemalt tahaks loota ja seda on ka ämblikuvõrkudest näha,pidid ju ämblikuvõrgud veel vananaiste suve kuulutama.
Ja viimastel päevadel on ämblikuvõrke meil ikka tohutult.Eriti ilusad on päikesetõusu ajal,kui veepiisad sillerdavad peene koe vahel.Täna hommikul käisin ka metsas ja sealgi kõikjal ämblikuvõrgud.Kas  ka mujal on võrguuputus?
Võrgud on punutud kõikjale,kuhu aga annab ja neid on maas ja puudel,põõsastel.Ei ole nagu eelmistel aastatel sügisel sellist pilti näinud,et neid nii tohutult on.
Nii ma siis hommikul fotokaga nats võrgutasin,seni kuni päike täielikult udust välja murdis.
Hommikune udu
Päike udus

Friday, September 9, 2016

PUDELIHARJAD JA SABAD



Septembri algus soe ja päikesepaisteline,Päevane temperatuur +20C ringis.Õnneks on kaks maapinna lähedale lubatud 0Cmeil olemata jäänud
Aias sibab veel igasugu sitikaid ja satikaid,nii tuntuid,kui ka tundmatuid.Täna sibas lillepeenras väike erkkollane "pudelihari" ringi !Aga kätte ta sain.Nüüd otsisin netist,kellega tegemist.
Tegemist on Helevillkäpa (Calliteara pudibunda)röövikuga
Selle imepärase rööviku näol olla tegu,  võrdlemisi tõsiseltvõetava kasepuu kahjuriga. Tiivuline vanaloom on ka mõnus karvik.


Ka sisalikud on liikvelTallinnas kohtasin neid päris mitmeid,kas võtavad veel viimast päiksevanni mere ääres.

         
                                                              

Saturday, September 3, 2016

ALPIKANNID MINU AIAS


Alpikannide üldtutvustus.
20 liigiga alpikanniperekond (Cyclamen) kuulub nurmenukuliste sugukonda.On valdavalt mäestikutaimed, looduses kasvavad nad sageli lausa kaljusel maastikul, puude ja põõsaste varjus. Kõikide liikide õied on longus. Viis kroonlehte on tagasikäändunud ja liituvad aluse lähedal lühikeseks putkeks. Õied on pisikesed (1-2 cm), ainult vahemere alpikanni õis võib olla 4 cm pikkune. Peaaegu kõigil liikidel varieerub õievärv sõltuvalt kasvupaigast, roosade kõrval on ka valged vormid.
Liikide õitsemisaeg langeb laias laastus kas kevadele või sügisele.Levinumate liikide õitsemisajad erinevad: ümaralehine alpikann alustab varakevadel koos lumikellukestega, lõunatürgi alpikann õitseb mai teisel poolel, euroopa alpikann augustis, naapoli alpikann septembris.(allikas google)

Alpikannid minu aias on olnud 2014a.ja talvitunud kaks talve.Esimeseks oli Naapoli alpikann(C. hederifolium) ,kelle mugula leidsin juhuslikult Bauhoffi sibullillede väikepakendi riiulist.Kahjuks ta sel talvel hukkus,kuid eelmisel aastal õitses rikkalikult.Elas 2 talve üle.
Edasine alpikannide muretsemine oli juba teadlik ja kõik on kodumaise päritoluga,et täpsemalt Riho paljundus.
Nagu minule ikka omane,kui satun vaimustusse siis muretsen neid ikka natuke rohkem ja erinevaid liike,muidu minu suures aias see  väike õieke lihtsalt kaob.
Nii on minu kollektsioon järjest täienenud uute liikidega.Kolm uut liiki alles sel kevadel prooviks aeda toodud.Olen neist imearmsatest õitest sattunud vaimustusse!
Tean,et on kapriissed,kuid proovimissoov oli liigagi suur.
Teen väikese kokkuvõtva tutvustuse oma aia alpikannidest ja nende õitsemisest.
Sügisesed õitsejad
1.Naapoli alpikann(C. hederifolium
Õitsemist alustas augusti keskel.Alles peale õitsemist tulevad lehed,mis püsivad hiliskevadeni ilusad,siis kaovad.Õied liikidest kõige suuremad.
Minul on alles 2 taime,kellest üks õitseb rikkalikult,teine veel väike.Kahjuks üks hukkus sel talvel.

2.Euroopa alpikann  (C. purpurascens) Minul teist aastat,õnneks on talve ilusti üle elanud.Tellitud Sarastro Stauden 2015 kevad
Õitseb sel aastal tagasihoidlikult.Lehed väikesed ümarad ja õis minu taimedest üks väiksemaid.

3.Kiliikia alpikann(C. cilicium)
Ostetud sel kevadel,talvitunud veel ei ole.Õitsema hakkas varakult,koos Naapoli alpikanniga.Sel aastal õisi 2 tkLehed väikesed südajad pisut hambulise servaga, pealispinnal on samuti hallikashõbedane muster. Õis väiksem,kui Naapoli alpikannil



4.Imeline alpikann (C.mirabile)
Ostetud sel kevadel ja talvitunud ei ole.Lehestik hõbedane.Õis avanes eile ja on tulemas veel paar õit.Eks talv näitab,kuidas meie kliimas vastu peab.

KEVADISED ÕITSEJAD


1.Ümaralehine alpikann  (C. coum) meil kõige tuntum ja vist enamkasvatatav.Õitseb varakevadel,Minul 3 talve siiani ilusti üle elanud ja õitsenud.Sügisel moodustuvad taimedele lehed.Lehed ümarad,nagu juba nimeski peitub.Lehed talvituvad.Eelmine talv oli esimene õis nähtav juba 24.veebruaril,kuna lund ei olnud.Sel aastal esimene õis märtsis.Õitseb varakevadel rikkalikult oma imepisikeste õitega.Minul esimene õitseja aias.Sel kevadel ostsin veel paar taime juurde.Taimi nüüdseks kokku 5.
Õisi võib vabalt leida lume alt


Märtsikuu õied
Õis lähemalt

2.Lõunatürgi alpikann (C. pseudibericum)Mõnel pool kirjanduses olen leidnud ka kui Pürenee alpikann.Ostetud sel kevadel.Hakkab praegu just lehte välja ajama.Oma kogemused puuduvad, aga kirjandusest loen -  peetakse üheks ilusamaks alpikanniks. Ta on botaaniliselt lähedane ümaralehise alpikanniga. Lehed on aga laisüdajad, peenehambulise servaga. Õied on pisut suuremad, kroonlehed kitsamad ja teravama tipuga, valge vöönd putke servas on laiem. Erineb ka õitseaeg: roosad õied puhkevad meil tavaliselt mai teisel poolel. 
Pilti ei ole,sest pildid on ainult oma aiast,ehk õnnestub kevadel teda ka koos pildiga tutvustada,kui talv neile ikka armuline on.