Pages

Saturday, September 28, 2019

KAKTUSED SÜGISEL

Vaatamata oma 2015a.korraliku kaktusekollektsiooni talvisele hävinemisele on mul selle aasta sügiseks uus korralik kollektsioon endalegi üllatuseks.Kartes uuesti seda kaotada mõtlesin selleks talveks katmise peale.BA katab mullikilega,ja U.K FBskülmakindlate kaktuste lk.näitas oma õuekollektsioonil polükarbonaadist kihtplastikuga katmist.Mõtlesin minagi mida tehe uute ja oma seemnest kasvatatud Echinoceruse ja pisikeste sel kevadel külvatud Escobaria titedega.
Otsus sai selline,et ostsin kaks 1.2x2m kihtplastikust plaati ja abikaasa tegi ilusad jalad alla mida saab vastavalt soovile maasse lükata.Kas see ka ennast õigustab talvel on kevadel näha,aga vähemalt on kuivas ja õhk liigub alt läbi.Tegin ka kaks nn."kaktuseküna",väikesed taimed istutasin augustis pottidesse ja talvituma jäävad kasvuhoonesse.Need lollikindlad liigid jäävad nii nagu on.
Täna veel ilusa päikesepaistelise ilma ja +17C temp.panin katted peale,lubati vihmsemaid ilmu,nimelt on mul juba nende ilusate ilmadega osad kaktused juba pikutamas kividel ja ei taha enam neile niiskust juurde,ehk õnnestub kollektsioon üle talve ilusti hoida.


O.humifusa 2018a katuse all
Cylindropuntia viridoflora-2018a.taim katuse all
Laiendus uutele kaktusesortidele
Hetkel veel katted kõrgel,ootavad maasse vajutamist
laste liivakast sai ära lõhutud ja seal lauspäikeses hakkab olema kaks identset "kaktusteküna"Pilt augustist,kui muru veel tärganud ei ole"
Echinocerus viridiflorus koos Karpaatidelt toodud kiviga
Kasvuhoonesse tõstmiseks enne vihma
Kevadel läheb jälle külviks.Opuntia fragilis"Smithwick"seemned

Thursday, September 26, 2019

SEPTEMBRIKUU AIAUUDISED

Sügis käes,nii astroloogiliselt,kui ka tegelikkuses.
September on andnud nii südasuviseid ilmu(kuu algul,10.sept oli meil päeval +27.4C),tormituultega(10-15 sept.)vihmaseid ja hallaöid.Kõige külmem hommik oli meil 23 sept.mil termomeeter näitas õhus -3.7C.See hommik lõpetas ka tageteste õitsemise ja amplid olid kahjustada saanud,suurelehiste hortensiate lehed külmavõetud.Ega see pole ainus hallaöö olnud,ka täna hommikul oli meil-2.4Cõhus.
Suurem aiaviljakoristus on mul juba enne öökülmi tehtud,täna sai veel porgand ja kapsas võetud.Kasvuhoones veel kõik ilusad ja ootan saagikoristusega.Homme veel viimastest viinamarjadest mahl teha.Eks koristudtöid ,pealsete lõikumist ja leheriisumist jätkub kuni lume tulekuni.
Septembris lõpus sai ka vee-ja kanalisatsioonitrass majja sisse,olid korralikud kaevetööd eesaias,minu 5 roosi oli väja välja kaevata ja eile sai kõik jälle joone peale-roosid tagasi maha istutatud ja maa siledaks,murugi peale külvatud.Loodan,et mu suured täisjõus roosid põdema ei jää.Sisemised ehitustööd veel jätkuvad.
Sel sügisel õnnestus esimene aprikoosisaak saada-oli hea.
Naapoli alpikann vaatamata öökülmadele on hortensia varjus täisõites ja potis tärkab eelmisel aastal külvatud alpikannikülv.
viimased aprikoosid puul
Paar taime tärganud,loodan rohkemat ikka
kasvuhoones saab veel saaki
kasvuhoones sort "Muscat"
õues kerged külmakahjustused
suurelehisetel külmakahjustus
trassiehitus

Tuesday, September 17, 2019

RUMEENIA - KONTRASTIDE MAA 6.OSA

BUKAREST-pealinna külastus 4.september,t.+28C päike.
Bukaresti vaieldamatult suurimaks vaatamisväärsuseks on diktaator Ceaușescu loodud üüratu parlamendihoone, 330 000 ruutmeetrit pinda,84 m. kõrge,12 korrust maa peal ja 8 korrust maa all,3100 ruumi,majal 21 tiiba-hullumeelsed arvud.
Parlamendihoone ehitus algas aastal 1984 ja kogu riigis oli järgnevatel aastatel vähe inimesi, keda see ei puudutanud.  Kui Bukarestis anti parlamendihoone ehituse teele jäävate majade inimestele lahkumiseks aega paar päeva, siisTransilvaanias võeti maha kaks mäge, et saada vajalikud kogused valget ja roosat marmorit.
Ka maja asukohal olnud mäelt lammutati tohutul hulgal maju ja kirikuid.Mõni üksik väärtuslikum maal nüüd on parlamendihoone seinal.Mägi lükati lamedaks.
 Parlamendihoonel,  ühegi toa parketimuster või marmormuster ei kattu teise omaga ja iga lühtrikivi on hoolega valitud-puidust on kasutatud kreeka pähklipuud,tamme.Kõik kohalik tooraine ja vaibad ,kardinad kohaliku enamus Transilvaania piirkonna käsitöömeistrite töö.Tänaseni on veel majas mõned ruumid lõpetamata.
Ceaușescu sai enam-vähem valmis parlamendihoones käia vaid korra, enne kui ta revolutsiooni järel hukati,kuid seda suurushullustust ja isikukultust on seal majas jalutades igal sammul tunda.
Ekskursioon parlamendis tuleb varem ette broneerida ja koos kohaliku giidiga kuskil 3 tunnine ringkäik 4-5% kogu majast.
Maja maailmas suuruselt teine Ameerika Pentagoni järel,kuid pidi olema maailma raskeim maja täis marmorit, kulda, puitu, vaipu, vääriskive.
Sellest veel vähe,N.Ceaușescu lõi ka kohaliku Pariisi,oma isikliku Champs Elysee koos Triumfikaarega,kuid see tee ühendus jäi lõpuni tegemata,kuna enne kukutati ta võimult ja hukati.Kuid vale Triumfikaar seisab endiselt Bukarestis,kuid seda me vaatamas ei käinud.Mina jään ikka originaali vaimustusse Pariisis.
See maja on seest ilus ja ainulaadne kõigi oma saalide-roosa saal ,kollane saal jne.ja teiste ruumidega,siis lõpuks see suurushullustus meie ajastus,kus rahvas vaesuses,tüütas mind nii ära,et väga isegi käsi ei tõusnud pildistama.
Praegu tegutseb  seal Rumeenia parlament,ühes tiivas kunstimuuseum,Rumeenia riigikohus ja konverentsituumid,paljud ruumid aga seisavad tühjana.Giidi jutu järgi võib neid rentida suure raha eest ja eriliste teenete eest,kuid hinda ei öeldud ja tundub,et siiani mingi "kala"nende ruumide rentimisega,sest ainult üks kord olevat vastu tuldud eriliste teenete eest.Rumeenia iluvõimlejast olümpiavõitja pulmad toimusid seal.Ma ei taha uskuda,et asi on rahas,ka Rumeenias on rikkaid,kes jõuaks ruume rentida,kuid midagi peab olema,et rohkematele pole see õnn naeratanud.
Sisse Parlamendihoonesse sai ID kaardi ja läbi range turvakontrolli nagu lennujaamas.Hiljem bussiga andis ümber maja sõita.Hotell oli kohe Presidendipalee aia kõrval,siis öö läbi suure tahtmise korral võis maja imetleda.
Ceaușescu suurushullustus pildis.
väline turvakontroll,sees põhjalikum nagu lennujaamas läbi turvaväravate.


see kristallist kroonlühter laes kaalub 7 tonni
Kui ma õigesti mäletan,siis see koridor oli 170 m pikk,vahel kolmed võimsad tammepuust lükanduksed mis läksid seina sisse
üks kolmest mahalammutatud kirikumaalist nüüd seinas
Vaade rõdult nn. Champs Elyseele
vaade linnale

Bukarestis õhtul jalutasime veel vanalinnas,ja pargis,kuid mulle isiklikult see 2 milj.elanikuga suurlinn ei jätnud just meeldivat muljet,prahti palju,majad gräfitiga soditud ja milline liikluskaos.Parkimine tasuta ja igaüks pargib seal kus meeldib,tihti kõnniteed kinni pargitud.
Rumeeniaga esimene tutvus tehtud ja reisimuljed veel värsked.
Kõige enam meeldis reisilt Transilvaania piirkonna imeline loodus-mäed, mägilossid ja see ehe maaelu,mida mitte kusagil reisides näinud ei ole.Võimsama elamuse andis Dracula tee läbimine üle Karpaatide mäeaheliku ja siis järgnesid võrratud mägilossid mägede vahel.
Bukarest erti ei meeldinud ja sai nähtud ka see võimas parlamendihoone.
Rumeeniasse tasub reisida,kel veel reisplaanid järgmiseks aastaks ees.Jah,mina läheks veel korra Rumeeniasse kui võimalus peaks tekkima,sest suur osa maast veel avastamata,Musta mere rannik ja Muramuresi puukirikud ja Doonau delta veel vaatamata.
Läbitud sai 4700 km.6 riigi teid.
LÕPP.

Monday, September 16, 2019

RUMEENIA - KONTRASTIDE MAA 5. OSA

TRANSILVAANIA PIIRKONNA VÄIKELINNAD

Esimese öö veetsime Rumeenia suuruselt teises linnas Cluj-Napacos,kuid lähemat turvust suurlinnaga ei teinud,ainult läbisõit bussiga.Nii nagu ka Oradea-Rumeenia-Ungari piirilinn,ööbisime,aga õhtul jalutamas ei käinud,väsimus oli võimust võtnud ja nautisime hotellitoas"hirmkallist"kohalikku Transilvaania piirkonna veini (tervelt 2 EUR pudel)Rumeenia suupisteid.

1.Esimene väikelinn mida külastasime oli SIGISHOARA-Vlad Dracula sünnilinn.
UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud vanalinn.Linna südameks ja sümboliks on 14 saj.ehitatud kellatorn.Vanalinn asub kõrgel mäel,kuis avanevad linnale ilusad vaated.Vanalinn on kaitsvate kindlusmüüride vahel.Ilus jalutada vanalinna kitsastel munakivitänavatel.

kellatorn
Siit puidust katuse alt viis 273 trepiastet mäel asuva kiriku ja kalmistuni.Lauspäikeses ja +30C oli mõnus varjus ronida.
Kirik paistmas puude vahelt
Kirik kõrgel mäel
Vaade alla linnale
2.BRASOV,mägede vahele peidetud linn.
Linna tuntumaid ehitisi on vanalinnas asuv gooti stiilis Must kirik ja raekoda.Köisraudteega on võimalik ka mägedesse sõita ja matkaradu külastada.Meie jõudsime linna õhtupoole ja õhtul mäkke minek keelatud,lausa kontrollitakse enne pimedat mäetipp üle,kuna Rumeenias elab väga palju karusid ja räägitakse,et üks turist olevat seal kaduma jäänud ja süüdistatakse karu.Kohalik politsei hoolitseb,et kõik mäele läinud ka õnnelikult alla jõuaksid.

Valgustatud linna nimesilt kõrgel mäel

must kirik
musta kiriku sissepääs
vanalinna sisehoovid
3.SIBIU asub Cibini jõe ääres.
Jalutuskäik õhtuses romantilises vanalinnas.Vanalinnas on domineeriv saksa stiil 2007 a.oli Euroopa kultuuripealinn.
Jalutame üle "valetajate"silla ja naudime vanalinna vaateid.Eriti armsad on kivikatustel pisikesed aknad,mis paistavad nagu "kiisusilmad",eriti just õhtuvalguses.Kaunistatud põhuskulptuuridega.
Mulle kõige meeldivam ja armsam vanalinn.
Mina jalutasin "valetajate sillast" ilusti üle,siis tähendavat see,et kõik mida siin nüüd rääkinud olen on sulatõsi,muidu oleks sild minu all kokku kukkunud.

"valetajate sild"
raekoda
katuseaknad-"kiisusilmad "

Õhtune jalutuskäik tuledes vanalinnas oli eriti ilus.

õhtune jalutuskäik -taamal "valetajate sild"
raekoda

4.ALBA IULIA-kunagine piiskoplinnuse keskus.
Alba Carolina tsitadell on tähekujuline Rumeenia linnus, mis asub Alba Iulias. Selle ehitust alustati 1715 a. ja see viidi lõpule 1738a.
Selle ehitamisel osales 20 000 pärisorja
Citadelliga ümbritsetud vanalinn on hästi säilinud.Seal kohtab pronksivalatud keskaegset linnarahvast.Päris lustlik oli nendega pildistada,siin ainult väike osa skulptuuridest.

Selline näeb välja vanalinna ümbritsev citadell,väga hästi säilinud
püüan väravatornile toetuda
Homseks veel Bukaresti muljed.
JÄRGNEB: