Friday, April 23, 2021

JÜRIPÄEV

 Täna on jüripäev ja ilm on täiesti ära keeranud.Temperatuur vaevalt +4C õhk jahe,nagu kohe-kohe hakkaks lund sadama.Tegelikult udutab vihma.

5 aprilli lumi sai juba jäädvustatud,siis 6 aprillil oli veel lumi maas ja -1C,õhtul hakkas vihma sadama kuid külm.16 aastat tagasi oli aga ilus kevadilm,mäletan seda päeva selgelt,sest sain esimest korda vanaemaks-aeg läheb ikka ruttu!

7-9 aprill ilm jahe ,öösel vähesed miinuskraadid.9.aprill oli väga tuuline,lausa tormine.

11.aprillist temperatuurid tõusid ja algas mõnus kevad.12.aprilli päeval oli meil lausa +19.8Csooja. Mõnusad päikesepaistelised ilmad,vihma ei saanud,meie liivamaa muutus juba väga kuivaks.Mõlgutasin juba aiavilja maha panemisest.

Sai aias toimetada ja juba jõudsin selliste ilmadega ära harjuda,kui 22.aprilli pealelõunat muutus ilm pilviseks ja õhtul 20.00 paiku oli nii vihm kui päike ja kogu see soe läks erksa vikerkaare saatel jahedaks,kui just mitte külmaks.Lubatakse 10 päeva jahedat,lausa talvisemat ilma ja lumesadu pole välistatud.Eks seda on näha.

Eile õhtul läbi akna


Aias on kuidagi meil sel aastal hilisem õitsemine kui eelnevatel aastatel.Vaatan piltidelt teiste karukellade õitsemist,siis eile päeval õnnestus tabada kohe-kohe avanev esimene roosa õieke teised kõik nuppus veel.

Rõõmustavad aga koerahambad,õitsevad ilusti ja ka millalgi Tiilt saadud seemnetest on sirgunud ilusad taimed,mõned juba õitsevad lausa 3 õiega.Ka lumerooside aeg on ilus ja seemikud näitavad esimesi õisi,kuid olen seemikuid istutanud ka alla tiigi äärde.Eks näis kuidas neile seal meeldib ja millal õisi näeb-seemikud on lahedad,iial ei või teada milline õis sealt tuleb.

Priimulate talvitumine on sel aastal ainsani kehvake,mitte küll talve süü,aga kitsed on mul paljudel oma seemikutel sel aastal leheroseti kuni juureni ära ampsanud.Eelmistel aastatel pole puutunud.Kahju,oli päris ilusaid sorte juba,aga viimati juurest ajab veel midagi.

Eilsed õied aiasHelleborus D.Ellen Picotee 

õis lähemalt

Helleborus Double Yellow` 

Helleborus Pink Lady
Edasi juba vabatolmlemise seemikud
Helleborus D.Ellen Picotee seemik

esimene õieke täispäikeses kivilas
Enamus ikka nuppus.Metsaalune sinetab sinililledest,olen otsinud erinevaid toone,aga kõik ühtmoodi sinised valgetest-roosadest rääkimata.


24.aprilli hommikul sajabki taevast lumekruupe ja on jäiselt jahe,õhus +3C
25.aprillil saime maa valgeks lausa kahel korral.Varahommikul kell 7.00 paiku oli korraks maa malge ja see kadus tunniga ja teine korralik laia lume sadu oli pealelõunat.Vahele tuli vii vihma,kui väikseid raheteri.


2 comments:

  1. Lumeroosid väga vahvad!

    ReplyDelete
  2. Lumeroose on sul tõesti kuidagi palju kogunenud, üks ilusam kui teine ja sinililled on sinisena ja palju ikkagi võrratud. Nendega vist ongi nii, et olenevalt kasvukohast kas laussinised, lauslillakad ja üldiselt kirjud. Millest see sõltub ei teagi.

    ReplyDelete