Wednesday, January 31, 2024

JAANUAR

 


Algas talviselt-keskööl aastanumbri vahetamise ajal -9.2C,kuid päikesetõusul -12.6Cja õhtuks juba -19.4C,selge ja aeg-ajalt näitas päikest.

2.jaan.juba külmemalt kuni 9.jaanuarini.

Selle kuu miinimum ja maksimum temperatuur-korralik kõikumine!


Kas sellest lumest või lihtsalt aeg minu jaoks õige,mõtlen seemnetele ja külvidele.Nii saabki nutiaed üles otsitud ja salat-till koos 1 potitomati ja 1 paprikaga mulda pistetud ja minu aiahooaeg saab avatud!
Ikka aianduslikult edasi.Sügisel korjasin oma kaktustelt päris palju seemneid ja tekkis tuhin ka proovida külvi,et idanevusest aimu saada..Nii sai seemned likku pandud 48 tunniks ja siis viisin külvid jahedasse  keldrisse 3 nädalaks.Osad külvid dubleerisin ja tegin talikülvi ja viisin kasvuhoonesse.Talikülvi seemneid ei leotanud enne.2.jaan.-Hommik-21.8C õhtul -24.4C

3.jaan.hommik -23C õhtul -21.9C

4.jaan. hommik -21.2C õhtul -24.1C

5.jaan.hommik .17.5C õhtul-18C ,sajab lund,tuiskab,ööga kuskil 15 cm lund juurde sadanud.

6.jaan.hommik -18.7C õhtul -27C,selge,karge.Külm kolmekuningapäev!7.jaan.hommik -24C õhtul -28C päike.Päeval päikesega temperatuur alla -20C ei langenud

8 jaan.hommik -20.4C ,pilves sajab mõni helves lund.Hommikul taevas ja kogu õhk heleroosa!Ei ole sellist vaadet veel näinud,kahjuks see kestis vaid pool tundi ja siis taandus,ju ma magasin õige vaatepildi vatahommikul maha-pensionäri asi!


Selle talve teine suurem külmalaine-vaesed taimed,kuidas sellele järsule ilmamuutusele plusskraadidest suurte miinuskraadideni vastu peavad.Pean just silmas kaktuseid.On küll kate peal,aga mul ju kallakul ja sulaga vesi valgub katte alla ja külmab seal ära.Aga mis parata,9.jaan. ilma järsk soojenemine ja 10.jaan,hommikuks sula käes ja tihe udu.


 

Täna õhtul väike koolitus soolase kringli tegemise praktiline õpetus KataKöögis.Tore ja maitsev!Küpsetada mulle meeldib ja muidugi süüa ka!Tegime 2 erineva täidisega-singi-juustu ja suitsukana-pesto täidis
11.jaan.õhtul juba -10C  Kui juba külviks läks,siis panin 12 paprikaseemet ka turbatableti sisse varase saagi jaoks,nagunii tuleb taimelamp kasutusse võtta.

Saabusid ka tellitud seemned ja ussisõnniku toitevedelik-olen kevadeks valmis!12.jaan.korralik tuisk sajab lund juurde ja temp -9.6C13.jaan edasi ilm külm -19.8C hommikul.Külm ja lumesajud kestavad kuni 22.jaanuarini. Ise nädal sulaga Tallinnas,21.jaa. ajasin kaktuste katetelt lume maha,et sulaga liiga raskeks ei lähe.Lumekihi paksus ikka korralik ja lausa otsisin,kus kate on-kõik ühtlane valge!Mõõtsin lausa lume paksust ,sain 30 cm kuni 42 cm,olenevalt kohast,kuhu tuisuga oli lund kokku keerutanud.Aga ilus on!


meeletud lumehanged

kaktuste kohta andis lumest otsida,aga enne suurt sula sai lumi neilt aetud


Maailmast ka mõni jäädvustus,mis huvi pakub ära mainida.-14.jaan.Islandi vulkaan purskas juba teist korda.Esimene purse 18.dets.Hoian silma peal,ei tea küll miks?????

Sula kuni siiani 28 .jaan täielik liuväli,metsaalune peaaegu lumest paljas.

Kitsed on lume alt söönud pea kõiki taimi,puutumata ei ole jäänud ka jucca,eelmistel aastatel ei ole teda puututud,kas nälg sel aastal nii suur!Kitsed on tammilehised hortensiad lehtedest puhtaks söönud

25.jaan. tõin kaktuse külvid tuppa ahju otsa ja kiire tärkamine algas.Kuu lõpuks võin öelda,et kõik külvid on tärganud,igas potis vähemalt 2-3 taimekest üleval ja kindlasti tärkab veel.Eks ma millalgi kevade poole teen sellest eraldi postituse. Panin  taimelambi alla.


Eile näitas päikest korraks läbi paksu pilvemassi,pime ja kõle,kuigi juba päev on natuke isegi pikem.


Tänaseks on salat ja till söödud ja uus salatiseeme ja tšilli(üks)külvatud.Söögikõlblikuks saab salat ja till kuu ajaga,aga ennem saab juba lehti võileiva peale võtta.28.jaan.naabrimees helistas,et nägi oma silmaga 2 ilvest meie metsade ühinemiskohal,peaaegu maja taga.Nende "kiisudega"on meil pikem tutvus juba enne jõule,kui nägime jälgi ja lausa 3 jälgi-tõenäoliselt ema koos kahe kutsikaga.Siis jälle ühed suuremad jäljed värskel lumel,kes kõndis nende kolme kannul järgmine päev.Nii oleme jälgi ajanud koos mitme naabriga pea kuu aega ja kaamerasse pole jäänud.Meil metsakaamera söödakohas ja maja juures ainult valvekaamera,mis metsani ei fikseeri.Nüüd naabrimees oma silmaga nägi 10 meetri pealt.

Kõige põnevam on see,et täna hommikul nägime me mõlemad mehega köögi aknast kohvi juues metsas natuke kaugemal kahtlast liiklejat korraks puude vahel vilksamas.Oleme kindlad,et tegu ilvesega.Jälgede asukoht ka sobis,kuid nad võisid liikuda ka öösel,värsket lund ju ei ole.

Kuigi kindlalt metskits see ei olnud,kuigi meil kuuene kamp liigub ja olen näinud ka nugist metsas jooksmas mitu korda.Oli väiksem ja hele.Täna hommikune liikumine ei olnud silmapete,aga selgelt ka ei saa väita,et nägin ilvest-kahtlus on. Jäljed oli ka,mees käis vaatamas,seal oli veel lumi.Mina ei julge minna,kuigi juba fotoka laadisin täis ja on ootel,et saaks köögiaknast pildistada,armastavad liikumiseks hämaramat aega.

Ausalt,sellist külalist ei taha maja juurde,ehk lahkuvad ikka.Loodame,et jooksuaja käigud ja tegemised.

Ei teagi nüüd kas lugeda ka end kassiomanikuks,või kuidas?Aga kolm - neli" kiisut"tiirutavad meie kandis kindlasti.

Siin metsakaamera pilt küll kaugemalt metsast.,mitte meie metsast.Ilveseid on palju ,isegi väga palju,nagu metsakaamerad näitavad ja jahimehed räägivad.29. jaan.hommik +2.3C ja päeval lausa +4C.Max.temp.30.jaan. päeval +4.4C sajab vihma.Ka täna plusskraadid ja sajab vihma.

Metsaalune äärset lumest paljas.Täna hommikul nägime "kiisut"jooksmas seal puude vahel,kus valge lumepiir künka taga ja seal olid ka küllaltki värsked jäljed mehe jutu järgi näha,ise ei julge metsa minna.Jaanuari alguses olid ühed suuremad jäljed metsa ja maja vahel tee peal ja läksid kasvuhoone juurest naabri aiast läbi naabri metsa,need kõige lähemad jäljed majale.Teised ikka metsas,seal hõredamal alal,kuis lumi sulanud ja jälgi ei näe nüüd enne kui uus lumi tuleb.

Põnevust kui palju!

tänased lumeolud metsa all,mujal ikka maa valge ja hanged veel poolde säärde sulamata.

Külvid taimelambi all,selle pimeda ilmaga ilma ei saa.Loodan,et varane külv ei saa saatuslikuks ja minu näpud liiga vara ei hakanud sügelema.48 päeva on veel jäänud kevade alguseni.

Tegelikult,tahaks veel veebruaris ilusat lumist ja mitte väga külma talve jätku!Küll kevad tuleb omal ajal.


4 comments:

 1. Kirjutasin telos hiigelpika kommentaari aga see läks kaduma :( Kiisude asi on küll põnev. Oi ma tahaks mõnda lähedalt ja metsikult näha aga ega nemad mind kindlasti mitte ja vaevalt, et sindki. Ära karda, ei nad ründa sind. Aga millised pildid saaks kuigi nad pigem peidavad ennast kui staaritsema hakkavad. Kui oleks kasvatamiseks tubastes tingimustes ruumi siis ilmselt ka juba külvaks. Aga ei ole ja seega alustan märtsis. See kase pilt kus päike kaske kuldab on lihtsalt võrratu. Ja kevad tuleb tõesti omal ajal või vähemalt on senini vääramatult tulnud.

  ReplyDelete
 2. Sul on nii tragi aasta algus olnud! Ja ilvesed õue all, uskumatu. Nad ju nii inimpelglikud muidu. Naabrid sul peavad nüüd oma kodukassid ja väikesed koerad küll toas hoidma, sest ilves neid ära ei põlga, kuo süüa vaja.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks nad liiguvadki hämaras või pimedas rohkem.Lume tulekuga tekkisid jäljed ja nii me pea paar kuud jälgi uurime.Naabrid teavad ja jälgivad samuti jälgi.Üks naaber viis oma õuejänese puuri ka kõrvalhoonesse luku taha-lapselapse lemmikloom.Tegelikult meil ju ainult väike metsariba kahe tee vahel ja loodame et ehk ainult jooksuaja probleem.

   Delete
 3. Ilvesed on uhke naabrus. Karta pole neid vaja, väga inimpelglikud kassid, püüavad pigem hiiri-rotte, jäneseid ja metskitsest ei ütle ka ära. Soomlased on teinud toreda dokfilmi "Ilvesemees". See peaks meil telekas millalgi tulema. Seal räägitakse nende metsakasside elust põhjalikult. Jaa, põneva koha peal elad sa.

  ReplyDelete