Friday, March 20, 2020

KKK -KEVADEST,KOROONAST JA KAKTUSTEST

Täna varahommikul saabuski see kauaoodatud astroloogiline kevad väheste plusskraadide ja üksikute lumehelvestega.
Kevad oli tegelikult juba ammu kohal kevadlillede,liblikate ja kevadtundega,aga tänasest siis päriselt kohal.
Muud rõõmustavat nii maailmas kui meil kahjuks rohkem ei ole.Elame koroonahirmus-kes ja kuidas,kuid eriolukord on terves riigis kehtestatud.Meie mehega oleme 100%riskirühm,nii vanuse poolest,kui krooniliste haigustega.Võtame elu rahulikult ja ei paanitse,kuigi mõni päev tagasi kuuldes,et tuttav oli kontaktis raamatukogus,siis lõi küll korraks kellukese tilisema.Nimelt olin ise ka samal päeval Elvas raamatukogus käinud ,helistasin ja selgust saades millise raamatukoguga tegemist oli rahu taastatud,sest minu koduraamatukogus see ei toimunud.
Poes käin ikka ise,kuigi tütar pakkus abi,aga esmaspäeval sai paari nädala toiduvaru toodud ja eks edaspidi ole näha,kuidas elu-olu on kulgenud.Toimetame aias ja teeme küttepuid-parim profülaktika,rohkem midagi peale värske õhu ei tarbi välja arvatud igapäevased vererõhu rohud.
Nii nagu selle aastase talve kohta sai öeldud,et oma 60+ eluaasta jooksul pole sellist näinud,siis nüüd selle kujunenud eriolukorra kohta on täpselt samad sõnad.Loodame,et meil kõigil see möödub võimalikult valutult.
Reisimised vähemalt kevad-suve perioodil tuleb unustada ja tõenäoliselt minu juunisse planeeritud reis jääb ka suure tõenäosusega ära.Sügisesega võib veel väike lootus olla.Õnn on see,et poeg enne suurt levikut ja eriolukorda jättis ära oma reisi Taisse,kaalutletud ja õige otsus.Ka tütre pere tühistas aprilli koolivaheaja reisi.
Ikka kõik koduselt.

Paigaldasime õunapuudele sügisel tehtud väikelinnu pesakastid,et pesa tegemise ajaks valmis olla.
Kokku sai paigaldatud 10 pesakasti.
Kivila tundub ilusti selle meeletu niiske talve siiani üle elanud,mõni paremini,mõni natuke halvemini,kuid kõigil eluvaim sees ja esimene õitseja kivikress rõõmustab silma.
Kuigi nädal tagasi sai kivila okkaprahist puhastatud,siis eilseks oli juba uued okkad kivilat "kaunistamas"
Mägisibulad tahavad veel puhastamist,kõige hullemini on niiskusele reageerinud "Chocolate Pepper",kuid ikka elus.Orostachysed on aga üllatavalt ilusti vastu pidanud.
"Chocolate Pepper"
Orostachys spinosa-liik
Orostachys spinosa "Red From"

Aias toimetan igapäevaselt,kui ilm vähegi lubab,sel aastal on meeletult männiokka prahti. Ka oksi on tuul puudelt tohutul hulgal maha keerutanud.Oksi vedasime ära lausa väikese traktori käruga.
Kaktustel sai nädal tagasi kuiv kate eemaldatud ja päikesepaistelise ilmaga tegin esimese kastmise kasvuhoones soojenenud veega.Kaktused tunduvad siiani ilusti talvitunud,ühel (O.humifusa) on kahtlased plekid niiskusest peal.
Sügisel istutatud oma seemikud  Echinocerus triglochidiatus ja Echinocerus rechenbachii  on ilusti katte all talvitunud,selle üle olen õnnelik.
Eriti õnnelik olen Cylindropuntia viridoflora- talvitumise üle.Temale koos oma seemikutega panin kuiva katte tagasi,teised jätsin ilma.
Osad kaktused tunduvad juba talveunest tärganuna,osad on veel krimpsus ja tärkavad tasapisi.
Uued kaktuse tited tärkavad ilusti,ainult Maihuenia patagonica kapriisitses ja hetkel 2 taime alles,kuigi tärkas 10 külvatud seemnest 5.Kaks taime lihtsalt viskasid end pikali ja hääbusid,üks kiratseb ja 2 on ilusat.10 seemet ootab veel külvamist,jätsin osad seemned mai külvi ajaks,et kahjusid vältida teen külvid kahes jaos.
Kõike seda loomulikult hetke seisuga,sest heitlik aprill ootab veel ees.
Opuntia polyacantha-liik
Cylindropuntia viridoflora
Opuntia fragilis"Smithwick" 
O.fragilis "Füssen" ja liik 343
O.phaecantha "Orangede"-tema päästsin 2015 a oma kaktusehukust ainsana,aga siiani väga visalt 

Echinocerus triglochidiatus-õues
Echinocerus rechenbachii -õues
Opuntia fragilis "Freiberg" -veel täiesti kortsus
Sellise katte all olid nad terve talve ja nüüd ainult õrnematele jäi peale.
kahjustada saanud O.humifusa

Kaks alles jäänud titte,kuid need ka kipuvad venima välja  Maihuenia patagonica 

6 comments:

 1. Me oleme tugevas eelisseisus, need meie kes aeda omavad ja seal tegutseda armastavad aga loodan minagi, et see kole viirus võimalikult väikeste kahjudega meie inimestest mööduks. On mõnel alles kaktuseid :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui tited ellu jäävad saab jagada.Ka teisi kaktuseid kevadel saab jagada kui soovi on.

   Delete
 2. Kaktuselisi sul ikka muljetavaldav valik. Mina loobusin viimastest, ainult loomadele mõeldes. Aga ilusad on nad ikka :)

  ReplyDelete
 3. Suvel on kindlasti uusi õitsejaid oodata. Põnev!

  ReplyDelete
 4. Raporteeri siis kindlasti ka uutest allüürnikest värsketes korterites! ;)

  ReplyDelete
 5. Väga vihmane tali oli. Meite kevadine valevlill määndus täitsa ära. No on õpetuseks, et valevlill tahab talvel kuivemat pinnast. Pooled mägisibulad on ka nirud. Lubasin, et teen südame kõvaks ja õrnemaid sorte enam reanimeerima ei hakka. Aga kaktused paistavad teil päris hästi olevat talvitunud.

  ReplyDelete