Sunday, October 11, 2020

OKTOOBRI ALGUS

 Oktoober algas päikeseliselt ja pea suviste soojakraadidega (+18C).Esimene sügise nägu ilm oli pühapäeval 4 oktoobril kui sadas aeg-ajalt hoovihma ja oli tugev tuul mis rebis puudelt lehti,temp.+14C.Õhtuks jõudis kohale ennustatud soe õhumass ja õhtune ja öine temperatuur tõusis+15C Esmaspäev soe ja päikesepaisteline ja oktoobrikuine suvi oli tagasi!Purunesid soojarekordid ja meil jäi päevane temperatuur napilt alla +20C (19.8C)Sooja sügisilma on jätkunud siiani.Vihma oleme saanud väga vähe,,ainult natuke reede öösel vastu laupäeva ja täna on uduvihmaga pilves ilm.Temp päeval +13C.Öökülma siiani pole veel olnud.Eelmisel aastal(2019a) oli esimene öökülm meil 26 septembril,mil termomeeter näitas hommikul -2.6 õhus ja maa oli valge.

Tasapisi toimetan aias sügistöödega.Õitsevad krüsanteemid ja sügisastrid,sügiskrookused juba hakkavad õitsemist lõpetama.Tean,et järgmise aasta prioriteediks saab mul olema krüsanteemide ja madalate sügisastrite juurde muretsemine,neid on mul vähe.Täna saabusid ka kaks tellitud pojengijuurikat.Lehed veel kõik puus,mõni üksil on langenud,riisumisaeg on veel ees.

Rododele sai aed ümber pandud kitsede eest.Vanad puidust postid olid mädad ja said ostetud uued metallist aiapostid,ilma aiata lihtsalt ei saa,kitsed söövad talvel õienupud lihtsalt ära.Ka siberi iiriste lehed lõikusin eile maha,kuid jätsin maha lume kogumiseks.Olid juba koltunud.Sel aastal külvasin Kosmost siberlaste vahele ja õisi on silmailuks siiani.Järgmisel aastal külvan samuti sinna.

Viinamarjad jõudsidki ilusti valmida ja saak oli hea,sai süüa ja mahla.Kasvuhoones on veel hilist sorti Don Muscati mõned kobarad söömiseks ja õues nimetu hilisema valmimisajaga ilusate suurte marjadega sort kõlbab ka juba süüa.Lubatakse tasapisi ilma jahenemist järgmise nädala lõpust-eks seda ole näha.Siiani on olnud võrratu sügisilm!

Tammilehise hortensia liik on sügisvärvis
viinamarja mahl

"Don Muscat"

4 comments:

 1. Tõesti on võrratu sygis ja kus seda ilu sul aias, krysanteemide ja eriti astrite kohta mõtlesin täna just sama, vähe, väga vähe on neid.

  ReplyDelete
 2. Väga vahva pilt puukoristajaga! Ka muu on kõik nii värviline ja heatujuline! 😉

  ReplyDelete
 3. Kas see aed ongi sul ümber rodode ala? Läheb mändide eest läbi kivila tagant? Kitsedega on tõesti nii, et ega neid peale võrgu miski ei pea küll.

  mina ei saa pealseid peenrasse jätta, mutid lähevad talvel siis õkva hulluks :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Merike,jah ümber kogu ala,kivila ei ole võrgutatud,ainult rodod -3 rulli aiavõrku

   Delete