Friday, July 22, 2022

BORNHOLM

 Reis algas 15 juuli hommikul bussiga Tartust Tensi Reisidega.Alguses pidime sõitma Tallinn-Stockholm,kuid Rootsi liinil sõitis ainult üks laev ja väljumine paariskuupäevadel.Nii siis sai üks Skandinaaviamaa lisaks!


Ennelõunase laevaga Helsinkisse,seal mõni vaba tund ja käisime Helsinkist tunni sõidu kaugusel Porvoos.


Jalutasime ajaloolises vanalinnas,külastasime kohalikku Toomkirikut.Vaatasime vanu punaseid puitehitisi jõe kaldal,mis olid jõekaubanduse laohooned kaupade hoidmiseks.Tänapäeval on nad kasutusel elamutena ja väikeste restoranidena.


Loomulikult ei saanud mööda kõndida ka Soome vanimast kondiitrivabrikust ja esinduskauplusest Brunberg.


Loomulikult oli esimesed magusad ostud tehtud!Helsinkis väike bussituur rannaääres ja vaadatud Võrgutava Amanda purskaev


 ja oligi aeg minna õhtusele laevale Silja Serenade

Nagu ikka õhtust sööma,poodlema ja kohustuslik meelelahutusprogramm-nii see ikka laevas ja siis kajutisse puhkama.
Õhtulauas sai proovitud ka austreid ja krevette.Hommikul Stockholmis ja siis alustasime sõitu Lõuna Rootsi poole.


Tegime paar vahepeatust ja õhtuks jõudsime sadamalinna Ystadi,kust läks praam Bornholmile
Väike tutvus enne praamile minekut Yestadi vanalinnas 
Hilisõhtul jõudsime hotelli 

BORNHOLM
läänemeres asuv saar,mis kuulub Taanile.587 ruutkilomeetrine saareke,meie Hiiumaa suurune.
Hommik alas Borholmis pealinna Ronnes,jalutuskäiguga imeilusas lausa muinasjutulises vanalinnas.Kus vaatasime 18 saj.pärit kaupmeeste ja kaptenite villasid.Ja need roosid ja tokkroosid kõikjal majade ees,uksed uppusid lausa roosidesse.Akendel 18 saj.infopeeglid,mis jäid mulle eriti silma.Ei ole kusagil selliseid peegleid näinud-väga nutikad!Kogu tänava elu mõlemas suunas kõik ilusti näha!Kohlik "sotsiaalmeedia"Akendel kardinaid ei kasutata,kui siis aiult imeilusad heegelpits,pea igal aknal suveniiride väljapanek.Meil tavaliselt ikka lilled!Ronne vanalinnIlm jahedapoolne +17 -+19C ja põhjatuul,aga vihma ei saanud.Õnneks pakkisin tuulejope kotti!
Ennelõunat alustasime saare Põhjatuuriga.Bornholm on 40X30 km rööpküliku kujuline ja suuruselt 5 Taani  saar.Alustasime lääneranniku kaluriküladest,kus kõikjal oma kõrgete korstnatega kalasuitskojad.

Vaatasime ja ronisime Hammershusi kindluse varemetel,mis asuvad 74 m kõrgusel merepinnast.Uskumuste põhjal elavad Hammershusi kindluse koobastes trollid,kuulsamad nende muinasjuttudes on Krolle-Bolle,vallatud trollipoisid.Nende nimega on jäätis ja suveniiridel vallatlevad ,ning suveniiripoed on vallatuid trollipoisse täis.Ei teadnudki,et Taanis on ka trollid ja tõin koju ka vallatu trollipoisi Norra trollile seltsiks.


Põhjaosa kaljune.Nykeri linnas külastasime Ny ümarkirikut 13 saj.,

kus toimus jumalateenistus,sisse ei läinud,sest ees ootas külastus kunstnik Jonne (perekonnanime unustasin)kes teeb kalast ja elusmereandidest trükki riidele,keraamikat kui seinapilte.Väga vahva  ja omapärane kunst,seal ka väike butiik.Üldse on Bornholmil palju kunstnikke ja avatus ateljeesid.
Edasi Jonsi kabeli juurde-kõrgel mäekaljul,kus mäe tipust viib trepp all mere äärde,kuid oli varing ja meile oli trepp suletud.Saime vaadata ainult kõrgelt kaljult alla-vähemalt nägin Lunne,kes kaljult vette sööstsid.Norras jäid nad mul nägemata.Lunne on kaljul näha

Trollipoisid suveniiride


Edasi Haslesse-külastasime 1916 a.asutatud ja kuni tänaseni töötavad kalasuitsukoda.Kus oli meil tellitud rahvuslik buffee suitsukalaga.Nende kuulsaim kalaroog -Sol over Gudhjem. Tõlkes kõlab  “päike Gudhjemi kohal”.  mis koosnes suitsuräimest meresoolaga ja originaals toores munakollane,kuid meil keedetud muna.
Gudhjem on väike Bornholmi linnake,kus toimuvad Taani igaaastased kokandusvõistlused.

Buffee kalavalik oli ikka rikkalik ,ei jõudnud kõiki proovidagi-suitsukalade valik-lõhest krevettideni,salatid kalast,erinevad kalad marinaadis...maitsed ja püüad proovida igast natuke.
Sõidame mööda väikestest rannikulinnakestest-Bornholmi Rivera,väikeste käänuliste tänavate madalate majadega ja ikka õitsevate tokkroosidega ümbritsetud.Vaated merele.
Õhtuks hotelli ,kus ootas pidulik õhtusöök
Teine päev saarel,sõitsime idarannikule ja lõunaossa.Käisime vaatamas Bornholmile iseloomulikku ja omapärast ümarkirikut.Saarele omane ja igal saart tutvustaval reklaamil on ümarkiriku pilt,Neid kasutati lausa 3 otstarbel-ikka jumalateenistus,kaitse eesmärk kallaletungi eest ja ka vilja hoidmiseks. 12 saj.2meetri paksused seinad tagasid kaitse sõdade puhul.Praegu sai 2m.seina sees asuvast trepist üles ronida ja nautida kauneid vaateid ja vaadata ehitust seest.Kiriku läbimõõt 16 meetrit.,2 sissepääsu-naised põhjapoolsest uksest,mehed lõunapoolsest uksest.Kokku on saarel 4 sellist ümarkirikut.


trepp ülesse 2.m seina sees


Edasi saare keskel asuvasse Taani segasumma suvilasse,kus 2010 aastal käis ka Maakodu ja tegi sealt pikema kajastuse-kraemmerhuset-taanlaste-segasumma-suvila
Hetkel on see kunstnik Anina Kofodi ateljee ja nende imelise pere loodud  tõeline muinasjutuaed,kus on tema klaasikunst ja keraamika sobitatud taimedega 7000m2.Hooldab üksinda seda suurt aeda.


koos giid Kristeliga tutvustamas oma aeda ja kunstiEdasi kunstimuuseumi ,mis asub looduslikult kauni ranniku ääres 22m kõrgusel merest,kuhu viib armas väike tee ja trepid alla mereni.Muuseumi läbib allikas,mis pidi olema lausa tervendav.Huvitava sisekujundusega peamiselt Taani kunsti tutvustav muuseum.


imeväikse joonena paistev allikas läbib treppe ja kogu muuseumi peatänavat ja lõpeb all sissepääsu juures.Voolav vesi,kaugelt paistab triibuna,aga vesi pidevas voolamises.
Mina tegin ka kunsti ja raamisin ära ka.-Vaade aknast.

Jalutasime alla mereni


Kas esimene või viimane kunstiteos lamas ja mõnules maja ees-kunsti igale maitsele

SVANEKE-linn looduslikult kaunis kohas mere ääres-Tõlkes tähendab luike ja merel elavad luiged.Svaneke on tuntud oma käsitöökodade poolest.Paljud kunstnikud elavad siin ja on avatud oma käsitöökodadega-Saab vabalt vaadata klaasi- keraamika-,tekstiili- ja karamellitöökodasid ja kõigis on avatud ka väike poeke.Saime kõik oma taani kroonid ja öörid ära kulutada.
pildil Bornholmi lippklaasipuhumistöökoda,soovi korral sai ise ka proovida

kõrval müük

karamelli töökoda

rulliti lagritsat lahti

Edasi Dueoddesse-Bornholmi kuulsaim ja ilusaim rand.Lumivalge rannaliivaga ligi 20 km pikkune rand.Liiv imepeenike ja kasutatakse liivakellades.Uskumatu,aga tundub,et männid kasvavad jahus,kui ise ei oleks näinud-ei usuks.Ilm jahe-tuuline,vette ei saanud,kuigi oli julgeid kes ikka vette läksid ja imelise ranna vee ära proovisid.

Laevasõit jälle Ystadi ja Rootsis öömaja kaunis mõisahotellis.


Keegi oli kingad mõisaparki unustanud!

Hommikul pikem sõit mööda Lõuna Rootsit,pikem peatus Linköpingus ,kus vaatasime Linköping Gamla vabaõhumuuseumi,kuhu linna äärde oli loodud vanadest puitmajadest linnake oma butiikide,muuseumide ja restoranidega.


Edasi Stocholmi õhtusele laevale,et sõita Tallinna

Ja märkamatult oli möödunud 5 reisipäeva,nagu muinasjutus.Selle reisi oskas meie giid Kristel veel muinasjutulisemaks muuta oma imearmsate hommiku-ja õhtuste uneluuletustega-Aitäh.Loomulikult kõik tutvustused ja lood iga sõidetud koha kohta,olgu see Soome-Rootsi või Taani.
Nii,meie Bornholmi reis sai tegelikult lausa Skandinaavia tuuriks enne muinasjutusaarele jõudmist.
Ei oskagi valida seda kõige-kõigemat,seda oli niiiiiiiii palju,aga selle Anina Kofodi ateljeeaia vaimustus on siiani!Soovitan lugeda seda maakodu artiklit,mille lisasin aia juurde.
Tahaks nagu vinguda ka ,aga tõesti ei ole millegi üle kurta.Ilm oleks võinud natuke soojem küll olla,aga parem natuke jahedas reisida,kui kõrbekuumuses ja vihma ka ei saanud-nii ei ole põhjust isegi ilma üle nuriseda.
Soovitan julgelt kõigile muinasjutulist BORNHOLMI külastada,et oma silmaga vaadata ja nautida.
Ma hakkasin armastama tokkroose-nii imelised.Nüüd mõtlen kuhu küll külvata ja kas külvata või hoopis uuesti millalgi minna tagasi Bornholmi ja vaadata neid seal pea iga maja ees ja taga-nii vist on õigem!

3 comments:

 1. imearmas reis, meeldivalt põhjalik ülevaade, tokkroosid on imelised aga mina valiks vist ka nende uuesti vaatamise seal

  ReplyDelete
 2. Nii palju reisikirjeldust, vahva!

  ReplyDelete
 3. Anonymous27 July, 2022

  Aitäh! 😊 Võrratu reisikiri ja armsad tuttavad pildid. Avastasin need juhuslikult google’i kaudu ja olen väga tänulik! Olin nimelt ise ka täpselt sellelsamal reisil 😀 Väga vahva! Ilusat suve jätku! Tervitan. Ulvi

  ReplyDelete