Tuesday, August 16, 2022

IDA VIRUMAA-NII MAA PEAL,KUI MAA ALL

 Ega kaks ei saa ju kolmandata jääda,nii siis üks väike tuur jäi ka augustisse!

Täna igapidi kuuma ilma ja kuumade uudiste taustal meenutan oma koduvalla väikest reisi Ida Virumaale.Täna eemaldati tank Narva-Narva Jõesuu piiril.

Olin nii kangur Kreenholmis,kui kaevur maa all.Nägin ja kuulsin lugusid tööst Kreenholmis ,kui kaevanduses ja ei suuda täielikult ette kujutada seda rasket tööd mis seal tehti ja kaevanduses veel edasi tehakse.

Paaripäevane reis 9-10 augustil algas kuuma ja päikesepaistelise päevaga,tegime esimese peatuse 

RMK Iisaku vaateplatvormi juures.


 Sillamäe -jalutasime promenaadil. Staliniaegsed majad on promenaadi ümbruses ka korda tehtud.Mõned venekeelsed sildid ikka olid.Mulle see Sillamäe promenaad väga meeldis,minu silmis üks ilusamaid kesklinna väljakuid,sobis mere äärde.Ei tohiks küll neil põhjust neil virisemiseks olla.
Edasi sõitsime Narva suunas,oli giidiga kokkulepitud Kreenholmi 2 tunnine ekskursioon.Vaatasime Ludwig Knoopi 1856 a alustatud vabriku ehitust,mis seisab siiani.Asub 12 ha saarel ja kogu Kreenholmi vabriku ala nii saarel,kui ümber on 60ha.

Narva jõel, linnast veidi kõrgemal, asub 2 astanguga juga, mis kunagi oli Euroopa veerohkeim juga. Nüüd on joa astangud enamasti kuivad, vaid suurvee ajal lastakse neile liigvett. Astangute vahel on Kreenholmi saar. XIX sajandil ehitati joa äärde kuulus manufaktuur, mis tol ajal oli Vene impeeriumi suurim vabrik.

Hetkel küll vesi väga madal.Ei teadnudki,et tegelikult Knolli ajal oli seal veekanalid,nagu Veneetsias,mis Nõukogude võim kinni ajas.Nüüdseks on vene ajal ehitatud osad ja majade vahelised ühendused ära lõhutud.Eks ta veel räämas ole ja tahab heaperemehelikku hoolitsust,aga need vanad Knolli aegsed ehitised on säilinud väga hästi.Hetkel oligi ühe Jaapani kunstniku näitus seal.Sept.toimuvad ooperipäevad,muidugi oli seal ju Jaak Joala Kremliööbiku vabaõhulavastus.

Kreenholm vabrikuna suleti 2010 aastal.Eks meil kõigil on kodus Kreenholmi toodangut,oli ju suurim puuvillase kanga tootja nõukogude ajal ja ka hiljem selline veetase suurvee ajal

selline hetkel

tühi tunnel viib Venemaale Ivangorodi


Veehoidla 

siin giid näitab ,et selle koha peal oli kanal-nüüd kinni aetud
Ketrusvabriku viimane kudumismasin
Arvasime,et jällegi mingi punamonument Kreenholmi alal,aga tuli välja,et oli Kreenholmi streigil 100 aastapäevaks püstitatud monument lapstööjõu kasutamise vastu Streik 1872a

Käisime Narva Pimeaias ja vaatasime Narva linnust ja Jaanilinna linnust ja käisime Rootsi lõvi taastatud mälestusmärgi juures.Siis Sööma jõesadamas Ro.Ro restorani ja siis jõelaevale,et sõita Narva jõge pidi Narva Jõesuu Spaase,seal ka ööbimine.Sõit jõel kestis 2.5 tundi.
Otsustasime,et tanki me vaatama ei lähe,aga läheme vaatame Sinimägede Memoriaali.
Venemaa kaldal väikene kirik

Narva-Jõesuu rand
Õhtul Itaalia restoranis

10.augusti hommikul sööma ja veel tiir rannas mere ääres jalutades.Siis sõitsime Sinimägede kaudu Oru lossi.Vaatasime seisvaid tuulikuid ja ei suuda imestada meie elektrihindu!


Siis Oru Lossi,kus oli meil broneeritud täistunnil virtuaalne lossiaia külastus prillidega.See oli küll vahva elamus.Olime ajastutruus 1938 aasta lossiaias ja ka lossi söögitoas,kus aurav kohv laual.Aias roosid õitsesid ja puhus lausa tuuleke pärnade tipus,olime kasvuhoone katusel ja vaatasime panga servalt merele.Kõik see oli nii ehe ,et käsi tõusis katsuma ja jalg lausa ise astus trepist üles.Audiogiid luges kõiki sündmusi mis nägid.
Kahjuks virtuaalpilte ei saa teha,peab ise kogema,aga selline prillipapa ma olin.Edasi sööma ja siis Kohtla Nõmmele kaevandusmuuseumi.

kaevur enne maa-alla minekut

Maa-alla sõitsime ehtsa kaevanduse rongiga
Oligi õhtu käes ja aeg koju sõita,Peipsi äärest sai veel kaasa ostetud rääbist.

No comments:

Post a Comment