Thursday, August 31, 2017

PÕHJA NORRA JA LOFOODID 1 OSA

Norra reisi olin mõttes unistanud juba tükk aega,nüüd sai ka lõpuks teoks.
Algul reisile registreerudes oli küll natuke ärevust,sest registreerusin üksi.Plaan oli kindel,et Norrasse ma lähen!Nii  sai aasta alguses registreeritud kohaliku valla korraldatud Põhja Norra bussireisile.Esimene bussireis üle 40 aasta ja küsimusi oli palju,kuidas nii pikk bussireis minule sobib ja veel teisigi.
Reis kestis koos sõiduga 10 päeva ja ilm kogu reisi imeline,päike oli meiega kodust kaasa tulnud,kuigi vahel oli pilvede taga.Vihma ei saanud,kuid paaril korral ikka said bussi aknad sõites märjaks,udutas peent vihma või oli see mägedest langev udu,mis väheste piiskadena alla tuli.Nii,et keep kaasa ja mingit probleemi vihmaga ei ole.
Kahel korral nägime vikerkaart ja meie ikka seal päikeselisel poolel.
Reis algas varahommikul natuke enne nelja,et jõuda hommikul esimesele Helsinki laevale - nautisime uue Megastari sõitu ja laeva ennast.
Helsingist algas pikk tee põhja suunas.Ongi paratamatu,et esimene päev kulub enamus sõidule.Näha oli vaid metsa ja lugematul arvul järvi.Esimene peatus oli meil Heinolas,kus sai jalutada natuke,või kohvi juua.Nimelt oli meil kogu sõidu vältel iga 2,5-3 tunni järel väike peatus,kas lihtsalt jalasirutus või oli midagi huvitavat ka vaadata,
Teine peatus Soomes pakkus juba rohkem elevust,sest keegi oli kogunud suurimal hulgal kirikukelli,osad
isegi teisest maailmaosast.

Edasi sõitsime ööbimiskohta Oulu linna kõrval olevasse Nallikari kämpingusse.Nüüd oli võimalus õhtul ka Botnia lahe äärde jalutama minna.
Õhtu Botnia lahe ääres
Teise päeva hommik sõidame järjest põhja poole,kus laiuvad tundrametsed ja on näha esimesi põhjapõdrakarju.Sõidame pikki kilomeetreid paralleelselt Rootsi piiriga.

Teel Altasse ületame polaarjoone(kell 12.10 kohaliku aja järgi)Sai mõned pildid tehtud ja ka kohalik suveniiripood üle vaadatud.
Ööbimine Altas  kämpingus Alta jõe kaldal ,kus Sami Siida pakkus ka saamipärast hommikusööki
Kämping Altas
Sami Siida koos oma saami jurtadega
Ühes jurtas oli ka saami näitus 
Saamipärane hommikusöök jurtas koos elava tule ja põhjapõdranahkadega kaetud pinkidega
Edasi Altasse Hommikul paks udu ja temp+4C,mis päevaks muutus +9C ja ka päike näitas end .
Külastasime Alta muuseumi,mis on Põhja Norras külastatavam muuseum,kus on vanad kaljujoonised,mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.Vaatame koos giidiga 6000 aasta vanuseid kaljujooniseid.
teel Altasse
Kaljujooniste alal või käia ainult koos giidiga laudteel
aastatuhandeid vanad kaljujoonised,mis on kivist välja puhastatud ja vanemad punasega üle joonistatud turistide jaoks
uuemad leiud ei värvita üle ja on ka eristatavad
osad kaljud ootavad veel arheolooge
fjordiäärne maastik Alta juures
Edasi sõidame läbi Finnmarki platoo Nordkapi suunas.

Järgneb.

4 comments:

 1. Nii tore reis, paluks kiiret järge. Milline oli saamipärane hommikusöök ? Ja minu kullsas segametsas (tulevases mõistagi) kasvab Lofootidelt toodud kuusetitt.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ehtsal tulel telgi keskel oleval lõkkel keedetud kohv,tee,kaerahelbepuder pohlamoosiga,poroliha lõigud,okserull(loomalihasink Norra keeles)ja veel erinevad singi,juustu lõigud nagu igal pool

   Delete

 2. Tänud muljeid jagamast, ilus pikk reis.:)

  ReplyDelete