Thursday, June 30, 2022

PORTUGAL 3 OSA

 17.juuni hommikune sõit kohe Sintrasse.

                                                                SINTRA

Väike linnake rannikust sisemaa poole mõnikümmend kilomeetrit.Ilus mägine,mitte enam liivakivi,vaid graniidimäestik,kus mäestikus asub hulgaliselt losse imeilusate aedadega 14 sajandist ja siiani hooldatud ja väga ilusad.Imeilusa loodusega,lopsakas ja see tegi Sintrast omal aja kuningate meelispuhkuse paiga.Mõned ilusamad majad.Õhus +30C.
Linnas ja mägistes lossides armastas puhata ka Walt Disney ja Hans Christian Andersen,kes on paleedest inspiratsiooni saanud oma muinasjuttudele.Eriti just inspireerid W.Disneyd Regaleira Palee,siit tuleb endalegi nii mõni tuttav koht ja loss mõnest tema muinasjutust ette,kui seal ringi jalutasin.

Siin on mäel asuvate losside kaart-vaata ja leia ainult omale meeldivad ja külasta.Kõiki ei jõua ja tuli teha valik.Päevas üle 2 lossi ja lossiaia ei jõua,kui tahad kogu ilu nii lossis sees,aias ja ka maa all nautida.Meie losside valik oli selline.                                         REGALEIRA PALEE


Eelmine päev ostis tütar piletid ära ja meil ei olnud muud kui kella 10.00 minna väravasse ja "piiksutada"oma pääsmed läbi ja alustada  ringkäiku.Lossiaed 4 ha suurune koos hoonetega.

Alustasime kohe maa-aluse tuuriga,kuna hiljem kui järjekorras olnud rahvamass jõuab käikudesse,

Poco Indiciatico da Regaleira-Dante "Jumaliku Komöödia" eeskujul ehitatud kaev,kus omal ajal olid toimunud vabamüürlaste rituaalid ja mis koosneb maa-alustest käikudest ja galeriide komplektist.Trepp koosneb üheksast tasandist, millest igaüks on eraldatud 15 astmega, viidates Dante jumalikule komöödiale ja mis võib kujutada põrgu, paradiisi või puhastustule 9 ringi.(Google)Maa alla viib keerdtrepp,mida toetavad sambad ja nii saab treppi mööda kaevu põhja,kust algavad erinevad käigud.27 m. sügav.Käigud väljuvad erinevares kohtades maa pea,kus ei oleks osanudki arvata,et mingid käigud.Käigud on kogu aia ulatuses maa all.

Sissepääs kaevu

Spiraaltrepp viib 27.sügavusele

maa-aluse käigud
Maa-all käikudes hea jahe 

Üks käik lõppes väikese kosega

teine selliselt ja nii aias erinevates kohtades
Nüüd maa peale -Palee ja aed.

Teiseks lossiks valisime sel päeval Monserrate,selleks tuli kitsast munakivi teed pidi mäkke tõusta.Tee imekitsas,pea auto laiune ja tõus küllaltki järsk ja käänuline.Meie ees sõitis rendi Tuk-Tuk 3 korpulentse preiliga.Vaene väike masin ei suutnud selle koormaga mäkke tõusta ja jäi pidama,et preilid maha lasta ja nii kergemalt mäkke tõusta.Oma 10 min. kestis järsul tõusul toimunud juhi ja reisijate vahel lõunamaalastele omane tuline vaidlus summa pärast mis maksti tippu jõudmiseks.Lõpuks ikka lahenes nende vaidlus ja Tuk-Tuk sõitis üles,hiljem nägime et juba suured sõbrad-alla oli ju ka vaja saada!.Nii sai autorong,mis meie taha oli kogunenud lõpuks liikuma.Nii kitsas tee viis tippu,et vaevalt jalgratas oleks mööda pääsenud.Teisest küljest sai mäest alla ja ikka ühesuunaline imekitsas tee.Mäe tipus oli ilus ja ahvatlev kollane loss,kuid hetkel mõtlesime,et sinna küll ei julge minna,kui sellised Tuk-Tukid sinna tahavad rühkida.

                                          MONSERRATE  PALEE JA PARK

1500 aastatest palee ja aed.Aias on erinevad osad-roosiaed,sõnajalgade org,Mehhiko aed
2016 aastast on palee ja aed täielikult restauteeritud.Siin kasvab erinevaid liike ja sorte taimi kogu maailmast.Kokku üle 3000 eksootilise liigi.
Monserrate'i palee esineb lühidalt ka 1996. aasta teleseriaalis "Gulliveri reisid".
See oli minu tipphetk!nautisin seda aeda täiega,eriti võimas oli Sõnajalgade org,kus mööda rada kõndisid hiiglaslike sõnajalapuude dzunglis .Selline tunne nagu Jurassic Park,i filmis.
Park laiub 33 hektaril ja kõik alad on siltidega eraldatud.Sõnajalgade org oli juba piisavalt suur,et seda õiget eelajaloolist tunnet tunnetada,oota ainult millal dinosaurused kuskilt nina välja pistavad.
Palmid-palmid- agaavid,sukulendid-kaktused-minu lemmikud!.Sinna oleks võinudki jääda!

Sõnajalgade Org-ise tunned seal nii pisikesena
Veel aiasPalmi all on mõnus!
Väga ilus päev-oh oh minu lemmikpäev!
Õhtupoole ikka harjumuspäraseks saanud igapäevane ookeani tuur,et käimisest väsinud varbaid soolases vees jahutada.
Homme uued lossid! Kui midagi kripeldama jääb siis ikka jääb! Vaadake seda kollast "kripeldavat lossi" paremal mäe tipus!

JÄRGNEB


2 comments:

  1. isegi minul sugugi mitte reisihimulisel hakkas nüüd kripeldama.

    ReplyDelete