Tuesday, January 31, 2023

JAANUARILÕPU AIANDUS

 Lõputuna tunduv jaanuar saabki läbi tänasega.Ilm on olnud heitlik - sula vaheldub väheste miinuskraadidega.Lumi pea olematu,kui sajabki mõni päev lörtsisegust ollust,siis jõuab see ka koheselt sulada.Aga jääd ja libedust on palju ja päikest olen näinud jaanuaris 3 päeval-6-7 jaanuar ja 21. jaanuar.ka 27 jaanuaril hetkeks piilus pilve tagant,kuid see oli vaid vaevu 10 min.

2 tormisemat päeva ka -15.jaan. ja 30 jaanuaril.

Täna hommikul +1C ja pilves,hommikul tuli paar lumehelvest,mis jäise pinna kattis.Õues on hetkel rohkem kevadet kui eelmisel aastal päriskevadel.Päeval temp.+2.9C

Täna aias.Katmata O.macrocentra kaktusetited on vapralt veel elus-külvatud eelmisel kevadel otse maha.

Kõik siin talvel loevad hoogsalt taksoneid ja täiendavad nimekirju,siis minul iirised ei vasta tegelikkusele.Kui enamusega olen ilusti järje peal,siis iirised on küll täiesti sassis.Ei ole pikka aega ühtegi uut tellimust teinud ja osad on hukkunud.Kõik uuemad sordid ei õitse iga aasta ja see teeb ka keerulisemaks nimekirja uuendamist.Loomulikult on ka asi laiskuses,et kohe õitsemise ajal märkmeid ei tee,ikka mõtlen et küll millalgi ja nii see jääbki.Eelmine aasta olin õitsemise ajal ka just 2 nädalat kodust ära ja selgi aastal on kahtlus,et vähemalt osa õitsemist jääb nägemata.Siltidest ei räägigi,need plastikust sildid peavad vaevalt paar talve vastu ja muutuvad loetamatuks ja murduvad,eriti kui talve jooksul veel hord kitsi läbi tammub.Ühe vanade sortidega osa likvideerisin ise ära.Nii et seis nimede suhtes seal väga segane ja võtangi selle aasta lubaduseks hakata seda korrastama,õite järgi saan tuvastada,õnneks blogis aastate jooksul kõik ilusti salvestatud(kiidan kohe ennast),loodan ka nimekirja paari aastaga korda saada.
Muidu minu taksonid ilusti siin blogi päitses kirjas ja peale iiriste ka kõik vastavad 2022 aasta sügise seisule.Muidugi kevad võib tuua korralikud muutused sellise jaanuari järgi,eriti sibullillede ja kaktuste osas.Kaktuseid siis 63 erinevat sorti-liiki,mõni seemik veel lisaks.Siia lisandub veel 25 erinevat Escobaria,echinoceruse ja muu sordi) ja 7 Cylindropuntiat.Ja kui juba kaktustega lappama läks,siis on tekkinud ka toakaktuste nimekiri pikaks,koos omakülvi seemikutega 50 ringi.
Tellimised kevadeks ka tehtud,seemned tellitud ,taimetellimusi teinud ei ole ja esialgu ei plaanigi,aga iial ei tea.... Tellisin ka liimpüünised valmis nii kasvuhoonesse,kui õue ja tuppa.Eelmine aasta juba katsetasin ja toimisid hästi,sai riputatud kasvuhoonesse kui viljapuudele,ega õunad ei olnud ka  koitanud ega ussitatud,ainult mõni üksik.Kevadel sai ka tsillipipra veega pritsitud ka varakevade. Kasvuhoones sai märtsis profülaktikaks natuke väävlit põletatud.Toaaiandus ka juba käib täie hooga.22.jaanuaril said uued külvid.Kasutan ära ka Click&Grow valgustuse külvasin turbatablettidesse 3 esimest tsillitaime,ideaalselt sobib tühi turbatablett kapsli tühja karpi.Peale tärkamist olid juba esimesed äädikakärbsed kohal ja kinni püütud!Nii,et minu külvihooaeg sel aastal on alanud,paari nädala pärast külvan paprika,siis juba märtsis läheb suurem külvamine lahti.
Täna toas:
Vaatangi aknast välja ja korraks piilus päike minu rõõmuks,taevas hakkab selginema.Ilmateade lubas ka ilma vähest külmenemist ja lund.Eks seda ole näha mis veebruar meile toob.

4 comments:

 1. Meie liimpüünised õunapuudel kahjuks küll ei toiminud, kohe absoluutselt mitte. Aga kaktustega on sul tõesti lahedalt lappama läinud. Nii äge.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ju siis tsillipipraga pritsimine aitas,aga liimpüünised oli ka satikaid täis,ümber puutüve lasin ka seda pildil olevat aerosooli.
   Kaktused on ägedad,isegi kui ei õitse,kui ainult see selle aasta liigniiskus ei kahjusta neid.

   Delete
 2. Ps. meil on üsna päikseline täna

  ReplyDelete
  Replies
  1. meil ainult siiani täna paar korda pilvede vahelt piilunud

   Delete