Monday, May 15, 2023

POOL MAIKUUD LÄBI

 Mai algas tuuliselt ja jahedalt.2.05 veel jahedam,külm tuul,vihm ja kaks rahehoogu,päeval temperatuur üle +6C ei tõusnud.Arktiline õhumass jõudis täiskuu ajaks kohale koos põhjatuulega.Algas korralik nädalane külmaperiood.

4.05-5.05 veelgi külmem nii päevad,öödest rääkimata.4 mai varahommikul maa valge ja temp.-4,8C 
5.05 hommik üllatas lausa -7,8C ja maa valge.Kasvuhoones kaetud kattelooriga viinamarjad kõik külmunud 
ka õues külmakahjustused,mida varem näinud ei olnud-

hostalehed külmavõetud 


kasvuhoone viinamarjad kõik külmunud,õue omad õnneks veel pungas.

rooside võrsetel ja lehtedel külmakahjustusedtalv võttis paljud oma seemikutest priimulad ära,siis allesjäänuid näpistas külmkollase mureli õied mustad ja kukkusid maha,hilisem punane õitseja vist pääses,aga seda on hiljem näha,pirnipuu hilisem õitseja on küll nagu õitemeri.


tänase suure sooja ja päikesega avanenud esimesed maasikaõied mustad,kuigi külma ajal isegi õienuppe veel näha ei olnud.Õnneks tomatid ei olnud veel kasvuhoonesse istutatud ja tõin tuppa.Täielik jääaeg mis kestis 8 maini.

9.mail hakkas ilma soojenemine ja olimegi jääajast suurde suvesse jõudnud.

11.05 -15.05 imeilus suvi.päevased temperatuurid üle +20C keskpäeval +25C. ka ööd +6C ümber.

Nende soojade päevadega sai kartul ja aiavili maha,tomatid kasvuhoonesse istutatud,kuigi väikesed varased potitomatid said juba varem suuremasse potti ja nüüd juba värvuvad,paari päeva pärast saab maitsta.Sama ka paprikaga-enamus sai õue istutatud,kui 2 taime said varem potti ja viljad küljes,istutasin suuremasse potti.

kollane sortKaktustega kivilas võib rahul olla,üks hukkus ja mõnel tuli talvel kahjustunud lülid ära puhastada.Aga kurvem seis oli minu cylindtopuntiatega,kes kõik hukkusid sel talvel.Olin eelnevalt kindluse mõttes väikesed lülid potti pannud,sellega on vähemalt sordid alles.Nüüd mõtlen mis nendega edasi.

Nagu näha,tuli kivila laiendus ka ette võtta,sest see kaktusehullus on ikka ägedas faasis ja seemikud ootavad istutamist
Maa on kuiv ja homseks lubatakse kosutavat vihma ja ka nädala lõpus ilma vähest jahenemist,

Taimed õues katteloori all Rododendronid alustasid selle soojaga õitsemist ja forsüütiaga koos päris huvitav.emadepäeval avasid esimesed iirised õied ja õienuppe ikka on.

Täna 15.mail päevane temperatuur kerkis +26,6C,kuid tuuline
Nii oligi meil soojem kui Põhja Hispaanias,kus paar päeva tagasi lumi maha sadas ja ka Itaalias oli tunduvalt jahedam-midagi head meilgi!


1 comment:

  1. See külm oli kole jah. Eriti jah kui juba õitsemised täies hoos. Meil siin on kõik hilisem-pihta said vaid ühed priimulad. Vägev kivila sul!

    ReplyDelete